|
|
|
|
Podkowiec Mały - Rozród
W kwietniu/maju samice podkowca małego tworzą tzw. kolonie rozrodcze, w których wydają na świat i wychowują swoje młode. Kolonie mogą liczyć od kilku do kilkuset osobników dorosłych. Podkowce przywiązują się do swoich kryjówek, wykorzystując je przez wiele lat. Nierzadko dzielą schronienie z innymi gatunkami nietoperzy, jednak kolonie różnych gatunków zajmują osobne miejsca na strychu. Samice rodzą najczęściej jedno młode. Ciąża trwa około dwóch miesięcy. Młode przychodzą na świat na przełomie czerwca i lipca. Stają się w pełni niezależne po 6 - 7 tygodniach. Dojrzałość płciową osiągają po około roku. Samice posiadają jedną parę sutków do karmienia młodych i druga parę pseudosutków, które służą małym nietoperzom do przyczepiania się do brzucha matki. Nie stwierdzono jak do tej pory współpracy pomiędzy samicami w trakcie wychowywania młodych.
Okres godów przypada na jesień, odbywają się one w kryjówkach przejściowych i na zimowiskach. Zachowania godowe tego gatunku nie zostały jeszcze poznane.
Jak u większości nietoperzy klimatu umiarkowanego, u podkowców dochodzi do rozdzielenia w czasie pomiędzy zaplemnieniem oraz zapłodniem. Samica kopuluje jesienią, nasienie jest przechowywane w drogach rodnych przez zimę, a do zapłodnienia dochodzi dopiero na wiosnę.
Fot.1: Samica podkowca małego z młodym.
Fot.2: Samica podkowca małego z młodym.
Fot.3: Część kolonii rozrodczej podkowca małego - samice z młodymi.
Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura"