|
|
|
|
Podkowiec Mały - Pokarm i żerowanie
Podkowce małe z reguły polują w odległości do 3 km od kryjówki, pojedynczo lub po kilka osobników (w miejscach o większej obfitości owadów). Najintensywniej żerują przez pierwsze kilka godzin po zachodzie słońca. W międzyczasie odpoczywają w tzw. kryjówkach nocnych. Są to najczęściej podziemia, budynki, a nawet gałęzie drzew.
Polują w lasach liściastych i na obrzeżach lasów, w środowiskach mozaikowych z bogato rozwiniętą siecią zadrzewień, alei i zakrzewień, przy skalnych zboczach oraz nad wodami o bujnej roślinności nadwodnej. Latają nisko nad ziemią (do 5 m). Dzięki szerokim skrzydłom ich lot jest dość szybki i zwrotny, potrafią też zawisać w powietrzu. Polują w zwartym środowisku. Owady chwytają w locie lub zbierają z powierzchni liści i skał. Większe ofiary przynoszą do kryjówki i tam zjadają. Ciężarne samice mogą polować z zasiadki. Wtedy siedzą w jednym miejscu, chwytając upatrzone owady.
W pokarmie podkowca małego dominują różnego rodzaju muchówki Diptera (głównie koziółkowate Tipulidae), motyle nocne Lepidoptera i siatkoskrzydłe Neuroptera. Zdarza im się również upolować chrząszcze Coleoptera, chruściki Trichoptera, błonkówki Hymenoptera, okazjonalnie pajęczaki Arachnida i wije Myriapoda.
Fot.: Nocna kryjówka podkowca małego - śródpolna kapliczka.
Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura"